Dopasowanie soczewek kontaktowych - optometrysta kontaktolog, badanie wzroku i aplikacja soczewek- Jeśli nosisz okulary, które przeszkadzają Ci w uprawianiu sportu, a może szkła w twoich okulatach są grube i mało estetyczne to mamy dla Ciebie rozwiązanie - soczewki kontaktowe. Zapraszamy na wizytę doboru soczewek kontaktowych wraz z ich aplikacją i przeszkoleniem z zakładania. OPTYK Nowakowie Radom ul.Witolda 6/8 (w rogu w pawilonach) 483631546
Soczewki posiadają bardzo wiele różnych zalet. Warto przede wszystkim podkreślić, że soczewki bardzo dobrze dopasowują się do krzywizny oka, zapewniając szersze pole widzenia. W efekcie powodują mniej zniekształceń, niż okulary. Dodatkowo soczewki kontaktowe nie przeszkadzają podczas wykonywania różnych czynności fizycznych, w tym podczas uprawiania sportu. Stąd u osób szczególnie aktywnych, soczewki zamiast okularów będą bardzo dobrym rozwiązaniem.
Soczewki sprawdzają się również w różnych warunkach pogodowych, np. w odróżnieniu od okularów - nie zaparowują w zimne dni. Niektóre osoby wybierają soczewki ze względów estetycznych. W tym miejscu warto wspomnieć, że w sprzedaży dostępne są soczewki o różnym kolorze lub z efektami specjalnymi.
Soczewki mogą wykazywać też pewne działanie terapeutyczne. Niektóre soczewki kontaktowe mogą nieznacznie i tymczasowo zmieniać kształt rogówki podczas snu. W efekcie, w ciągu dnia można wyraźnie widzieć bez potrzeby zakładania okularów lub soczewek kontaktowych.
Niestety, soczewki posiadają również pewne wady. Niektóre osoby mają problemy z ich poprawnym zakładaniem. Choć oczywiście z biegiem czasu można opanować tę technikę. Mało kto wie, ale soczewki mogą zmniejszać ilość tlenu docierającego do oka i w konsekwencji mogą być przyczyną występowania zespołu suchego oka. Warto też zauważyć, że zaśnięcie w zwykłych soczewkach kontaktowych może sprawić, że po przebudzeniu oczy będą podrażnione, zaczerwienione i suche.
Soczewki kontaktowe wymagają również szczególnej pielęgnacji, aby zapobiec pojawieniu się niebezpiecznych infekcji oczu. Choć pewnym rozwiązaniem dla osób nieprzykładających dużej wagi do higieny oczu i pielęgnacji, mogą być soczewki jednorazowe (soczewki jednodniowe).
Noszenie okularów jest wciąż najbardziej popularnym sposobem na poprawienie widzenia. Poniżej zostały omówione najważniejsze wady i zalety okularów.
Nosząc okulary zmniejszamy ryzyko podrażnienia oczu lub wystąpienia ich infekcji. Wynika to z prostego faktu - noszenie okularów zmniejsza potrzebę dotykania oczu. W przypadku osób zmagających się z suchymi i wrażliwymi oczami, zakładanie i noszenie okularów, w odróżnieniu od soczewek, nie pogłębia tego problemu. Zastanawiałeś się również, co jest tańsze: szkła kontaktowe czy okulary? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że mniej kosztować nas będzie użytkowanie soczewek. Jednakże biorąc pod uwagę długotrwałe noszenie okularów lub soczewek, to właśnie okulary są tańszym rozwiązaniem. W odróżnieniu od soczewek, nie wymagają one częstej wymiany, jak również zakupu specjalnych środków do zachowania właściwej higieny. W przypadku okularów, jeżeli zbijemy soczewkę, to można wymienić tylko ten element, zachowując oprawki.
Zaletą okularów jest również to, że mogą one chronić narząd wzroku przed czynnikami zewnętrznymi, np. przed kurzem, pyłem, zanieczyszczeniami.
Podobnie jak w przypadku soczewek, niektóre osoby decydują się na wybór okularów ze względu na kwestie estetyczne i związane z modą. Jak widać, okulary vs soczewki pod względem wyglądu, to sprawa bardzo indywidualna.
Oczywiście noszenie okularów nie jest wolne od wad. Ze względu na fakt, że okulary znajdują się ok. 1,2 cm od oczu, widzenie peryferyjne może być zniekształcone. Niektóre oprawki mogą uciskać na nos i za uszami, stąd użytkowanie okularów może wiązać się z wystąpieniem dyskomfortu, a nawet bólów głowy.
Wadą okularów jest również to, że nie są one odporne na zmienne warunki pogodowe, tj. pole widzenia może być zasłonięte lub zamazane w wyniku opadów lub zaparowywania szkiełek w zimne dni.
Jak można się spodziewać, okulary mogą być też niewskazane do noszenia podczas wykonywania niektórych aktywności fizycznych, w tym uprawiania wybranych dyscyplin sportowych. Jeżeli jesteś sportowcem lub wykonujesz pracę zawodową, w której istnieje zagrożenie zbicia szkieł, to lepszym rozwiązaniem wydają się być soczewki kontaktowe zamiast okularów.
Nie istnieją przeciwwskazania do jednoczesnego noszenia soczewek kontaktowych i okularów. Jednakże wydaje się to być dosyć kłopotliwą kwestią dla użytkownika. Można też łączyć np. soczewki kontaktowe z okularami przeciwsłonecznymi.
Soczewki powinny charakteryzować się inną mocą, niż okulary. Wynika to m.in. z tego, że soczewki kontaktowe przylegają bezpośrednio do rogówki, w odróżnieniu od okularów, które są oddalone od oka. W przypadku krótkowzroczności, niezbędne są soczewki słabsze od okularów. Z kolei u osób z dalekowzrocznością, potrzebne są soczewki o większej mocy.
W Sieci można znaleźć wiele różnych tabel przeliczeniowych moc soczewek kontaktowych i okularów. Jednakże dobór odpowiednich soczewek lub okularów zawsze powinien być konsultowany z okulistą.
Niektóre osoby z astygmatyzmem mają dylemat pt.: soczewki, a okulary. Jednakże nie ma tu szczególnych wskazań, co do stosowania konkretnych rozwiązań. Należy kierować się indywidualnymi potrzebami i preferencjami, mając na uwadze potencjalne zalety, jak i wady soczewek oraz okularów.
Na podstawie zebranych informacji nie można jednoznacznie wskazać, co lepsze – okulary czy soczewki. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie jest skuteczne w kontekście korekty wad wzroku. Jednakże okulary i soczewki różnią się pewnym komfortem użytkowania. Wybierając jedno z powyższych należy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami.
WIECEJ INFORMACJI na naszym Blogu - klik