Astygmatyzm. Co to jest? | Optyk Radom Nowakowie
Logo optyk.radom.pl
Aktualnie przeglądasz
Strona Główna

Astygmatyzm. Co to jest?

Nierzadko zdarza się, że pacjenta w trakcie badania wzroku ogarnia przerażenie gdy usłyszy, że ma astygmatyzm. Zanim „pogrążymy się w rozpaczy” warto dowiedzieć się czegoś więcej o tym, skądinąd, powszechnym zjawisku.

Astygmatyzm (zwany też niezbornością) nie jest chorobą oczu i nie poddaje się go leczeniu. Jest to rodzaj wady układu optycznego oka wynikającej najczęściej ze specjalnego ukształtowania przedniej powierzchni rogówki, czyli przezroczystej części oka która znajduje się najbardziej z przodu. Możemy przyjąć, że oko bez astygmatyzmu ma rogówkę przypominającą kształtem piłkę do futbolu, czyli ma kształt sferyczny. To oznacza, że moc optyczna takiego oka będzie taka sama w każdym przekroju. Natomiast w przypadku astygmatyzmu kształt rogówki możemy porównać również do piłki, ale piłki do rugby. Miarą astygmatyzmu jest różnica mocy między przekrojem najmocniejszym i najsłabszym.

Przyczyna występowania astygmatyzmu nie jest znana, ale wiadomo, że często jest on dziedziczny. Szacuje się że ponad 40% populacji ma astygmatyzm, przy czym często jego wielkość jest na tyle nieznaczna, że nie wpływa na ostrość wzroku. Mówimy wtedy o astygmatyzmie fizjologicznym, czyli takim, który nie wymaga korekcji. W sytuacji gdy astygmatyzm ogranicza jednak możliwości ostrego widzenia bez trudu możemy go skorygować. Astygmatyzm nie skorygowany może powodować zniekształcone lub zamazane widzenie na każdą odległość, przemęczenie oczu, a czasami bóle głowy. Ważne jest to, że teraz również osoby z astygmatyzmem mogą nosić nie tylko okulary, ale również soczewki kontaktowe i w pełni cieszyć się ostrym widzeniem i komfortem, jaki one zapewniają.

 

może zainteresuje cię czym jest zez oczu ?

https://optyk.radom.pl/zez-oczu-foria-heteroforia-przyczyny

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI


All right reserved by www.optyk.radom.pl