Emetropia, miarowość oka, to idealny stan optyczny.
Logo optyk.radom.pl
Aktualnie przeglądasz
Strona Główna

Emetropia. Co to jest?

Emetropia lub miarowość oczu, to fachowe określenie używane w przypadku oczu bez wady wzroku. Co to w rzeczywistości oznacza? Oko miarowe to takie, w którym moc optyczna dopasowana jest do jego długości. Innymi słowy obrazy przedmiotów odległych w oku miarowym tworzą się dokładnie na siatkówce.

Emetropia, miarowość oka, to idealny stan optyczny, w porównaniu do którego mierzone są wady wzroku (ametropia) – jak na przykład krótkowzroczność (myopia), dalekowzroczność (hyperopia) iniezborność (astygmatyzm).

Moc oka zależy od parametrów dwóch jego podstawowych elementów optycznych, czyli rogówki i soczewki, przy czym rogówka ma tu większe znaczenie. Przyjmuje się, że moc oka przez całe dorosłe życie pozostaje praktycznie niezmienna. Zmianie może natomiast ulegać długość gałki ocznej i to ona właściwie decyduje o tym, czy oko jest miarowe, czy nie.

Jak wynika z badań, większość z nas rodzi się z jakąś wadą wzroku. Z kolei w wieku przedszkolnym, większość z nas wady tej już nie ma. Stąd wniosek, że w nasz układ wzrokowy wbudowany jest mechanizm, który nazwany został procesem emetropizacji, czyli umiarowienia wzroku. Jak ten proces działa, nadal niestety dokładnie nie wiadomo. Nie wiadomo również, jaki jest mechanizm rozwoju krótkowzroczności, bo o ile w przedszkolu zwykle nie mamy wady wzroku, to już pod koniec szkoły podstawowej, właśnie ta wada wzroku staje się dość powszechna. Ostatnio pojawiły się teorie, według których oba procesy, czyli emetropizacja i rozwój krótkowzroczności, są ze sobą ściśle powiązane i że ich mechanizmy muszą być do siebie bardzo zbliżone. O tym, czy tak jest w rzeczywistości, przekonać powinniśmy się w ciągu kilku najbliższych lat. 

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI


All right reserved by www.optyk.radom.pl