Jak powszechnie wiadomo nasz wzrok wraz z wiekiem pogarsza si臋. Najcz臋艣ciej zauwa偶alnym problemem, kt贸ry pojawia si臋 po 40-stym roku 偶ycia jest nieostre widzenie z bliska. W chwili obecnej granice wiekowe ludzkiej aktywno艣ci coraz bardziej si臋 przesuwaj膮, ale niestety nie idzie za ni膮 sprawno艣膰 wzroku. W praktyce oznacza to, 偶e w艂a艣ciwie ka偶dy kto uko艅czy艂 45 rok 偶ycia potrzebuje jakiej艣 formy korekcji wzroku, cho膰 nie zawsze zdaje sobie z tego spraw臋 lub nie chce si臋 do tego przyzna膰. Jest to nieuniknione i czeka kiedy艣 ka偶dego z nas.
Pierwszym objawem, jaki najcz臋艣ciej zg艂aszaj膮 pacjenci, to brak mo偶liwo艣ci odczytania malutkiego druku (np. na ulotkach czy etykietach) z odleg艂o艣ci, w kt贸rej byli przyzwyczajeni czyta膰 tak ma艂e szczeg贸艂y. Pacjenci maj膮 tendencj臋 do odsuwania od siebie drobnego tekstu i szukania odleg艂o艣ci, dla kt贸rej staje si臋 on wyra藕ny.
Ca艂y uk艂ad optyczny oka sk艂ada si臋 z rog贸wki, soczewki, cieczy wodnistej i cia艂a szklistego. Z wiekiem zmniejsza si臋 elastyczno艣膰 soczewki, a tym samym jej zdolno艣膰 do akomodacji. Akomodacja to w艂a艣nie zdolno艣膰 dostosowania i zmiany kszta艂tu soczewki w oku w ten spos贸b, 偶eby tak samo dobrze ogl膮da膰 przedmioty znajduj膮ce si臋 blisko, jak i te daleko. Ze spadkiem elastyczno艣ci soczewki, ostro艣膰 widzenia z bliska spada, po 60. roku 偶ycia oko praktycznie przestaje akomodowa膰, a soczewka ulega ca艂kowitemu stwardnieniu.
Na szcz臋艣cie obecnie na rynku dost臋pna jest szeroka gama produkt贸w, kt贸re pozwol膮 spe艂ni膰 oczekiwania i potrzeby r贸wnie偶 os贸b dojrza艂ych, a kt贸re przy okazji nie zdradz膮 wieku ich u偶ytkownika. Nale偶膮 do nich mi臋dzy innymi okulary progresywne i wieloogniskowe soczewki kontaktowe, pozwalaj膮ce na komfortowe widzenie z ka偶dej odleg艂o艣ci, jak za m艂odych lat. Ich dob贸r poprzedzony jest specjalistycznym badaniem.
FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI