Nowoczesne metody korekcji starczowzroczności | Optyk Radom
Logo optyk.radom.pl
Aktualnie przeglądasz
Strona Główna

Nowoczesne metody korekcji prezbiopii

W naszym życiu czeka nas kilka rzeczy, które są nieodwołalne, a jedną z nich jest prezbiopia, która znana jest również pod mało przyjemną nazwą starczowzroczność. Prezbiopia jest to stan, który prędzej, czy później dotyczyć będzie każdego z nas. Jak wynika z danych statystycznych społeczeństwo europejskie starzeje się. Podobnie jest w Polsce. Takie zmiany demograficzne wynikają między innymi z faktu, że coraz dłużej żyjemy. W chwili obecnej osoby z prezbiopią mogą stanowić nawet ponad połowę mieszkańców Europy, a to oznacza ogromne potrzeby w zakresie jej korekcji.

Do najczęściej wybieranych metod korekcji prezbiopii nadal należą okulary. Osoby po 40 roku życia mają tu kilka opcji. Najprostszą z nich są okulary jednoogniskowe. U osób bez wady wzroku do dali będą to jedynie okulary do czytania, ale osoby z wadą wzroku zwykle muszą w takim wypadku korzystać z dwóch par okularów, co zdecydowanie nie jest wygodne. Okulary dwuogniskowe zapewne są wygodniejsze, ale podobnie jak okulary jednoogniskowe nie zapewniają one widzenia pośredniego. Dodatkowo widoczna wtopka z mocą do bliży zdradza wiek użytkownika, czego on osobiście raczej wolałby uniknąć. Takich problemów nie mają użytkownicy okularów progresywnych, które dzięki temu, że stale są udoskonalane, cieszą się coraz większą popularnością. Pomimo tego okulary progresywne, nawet te najlepsze, nie są pozbawione niedoskonałości i zwykle wymagają pewnego okresu adaptacji. Wynika on przede wszystkim z konieczności nauczenia się jak z nich korzystać, aby zapewnić sobie dobre widzenie na wszystkie odległości i we wszystkich kierunkach.

Osoby noszące wcześniej soczewki kontaktowe, które nie chcą z nich rezygnować w związku z prezbiopią, często korzystają jedynie z dodatkowych okularów do czytania lub sięgają po soczewki wieloogniskowe. Jedną z możliwych tu opcji jest również monowizja, polegająca na tym, że jedno oko zostaje skorygowane tak aby widziało dobrze z daleka, a drugie z bliska. Monowizja wśród specjalistów ma zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Podobnie jest zresztą wśród pacjentów, którzy dość często nie chcą zaakceptować utraty widzenia stereoskopowego. Takich kłopotów nie mają użytkownicy soczewek wieloogniskowych.

Dostępne obecnie na rynku miękkie soczewki wieloogniskowe mają praktycznie zawsze konstrukcję symultaniczną. Jak wskazuje nazwa, konstrukcja ta zapewnia równoczesne widzenie obszarów dalekich, pośrednich i bliskich. Soczewki te mają budowę koncentryczną i zwykle ich część peryferyjna przeznaczona jest do widzenia dalekiego, a w środku mają one zmieniającą się płynnie moc, zapewniającą widzenie pośrednie i bliskie. Niestety czasami rozwiązanie to może dawać nieco nieostre widzenie. Mogą pojawiać się duchy liter i efekt gwiazdy lub halo wokół źródeł światła. Oczywiście zjawiska te zwykle z czasem ulegają redukcji lub zanikowi. Oznacza to, że widzenie symultaniczne, tak jak inne metody korekcji prezbiopii, wymaga okresu adaptacyjnego, który może się różnić w zależności od typu soczewek. Kontaktowe soczewki progresywne mają jedną podstawową przewagę nad okularami progresywnymi. Pozwalają na bardziej naturalne widzenie, bo nie wymagają od użytkownika dostosowywania położenia głowy i całego ciała do odległości i miejsca obserwacji. Pozycja ciała jest po prostu bardziej naturalna.

Jednym z podstawowych mechanizmów ułatwiających adaptację do widzenia symultanicznego jest zjawisko tłumienia obrazów powstających na nie korespondujących obszarach siatkówek. Wszyscy na co dzień korzystamy z tego zjawiska, tyle że na mniejszą skalę. W związku z tym, że widzenie symultaniczne ułatwione jest przy patrzeniu obuocznym.

Progresywne soczewki kontaktowe, podobnie jak te okularowe, ulegają stałemu rozwojowi. Przy ich tworzeniu, podobnie jak przy innych soczewkach, wykorzystuje się najnowszą wiedzę z wielu dziedzin, przy czym najistotniejsze wydają się być technologia produkcji i materiałoznawstwo. Przy soczewkach wieloogniskowych nie mniej istotne jest poznanie również fizjologii oka i zmian, jakie w nim zachodzą wraz z wiekiem. Wieloletnie doświadczenia i szeroka wiedza powodują, że dostępne są coraz doskonalsze soczewki kontaktowe do korekcji prezbiopii. Obecne soczewki multifokalne łączą w sobie oddychający materiał na bazie silikonu z systemami nawilżającymi, zapewniającymi długotrwały komfort i innowacyjną konstrukcją umożliwiającą ostre, dokładne widzenie na wszystkie odległości, bez względu na wiek użytkownika.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI


All right reserved by www.optyk.radom.pl