Nowoczesne metody korekcji starczowzroczno艣ci | Optyk Radom
Logo optyk.radom.pl
Aktualnie przegl膮dasz
Strona G艂贸wna

Nowoczesne metody korekcji prezbiopii

W naszym 偶yciu czeka nas kilka rzeczy, kt贸re s膮 nieodwo艂alne, a jedn膮 z nich jest prezbiopia, kt贸ra znana jest r贸wnie偶 pod ma艂o przyjemn膮 nazw膮 starczowzroczno艣膰. Prezbiopia jest to stan, kt贸ry pr臋dzej, czy p贸藕niej dotyczy膰 b臋dzie ka偶dego z nas. Jak wynika z danych statystycznych spo艂ecze艅stwo europejskie starzeje si臋. Podobnie jest w Polsce. Takie zmiany demograficzne wynikaj膮 mi臋dzy innymi z faktu, 偶e coraz d艂u偶ej 偶yjemy. W chwili obecnej osoby z prezbiopi膮 mog膮 stanowi膰 nawet ponad po艂ow臋 mieszka艅c贸w Europy, a to oznacza ogromne potrzeby w zakresie jej korekcji.

Do najcz臋艣ciej wybieranych metod korekcji prezbiopii nadal nale偶膮 okulary. Osoby po 40 roku 偶ycia maj膮 tu kilka opcji. Najprostsz膮 z nich s膮 okulary jednoogniskowe. U os贸b bez wady wzroku do dali b臋d膮 to jedynie okulary do czytania, ale osoby z wad膮 wzroku zwykle musz膮 w takim wypadku korzysta膰 z dw贸ch par okular贸w, co zdecydowanie nie jest wygodne. Okulary dwuogniskowe zapewne s膮 wygodniejsze, ale podobnie jak okulary jednoogniskowe nie zapewniaj膮 one widzenia po艣redniego. Dodatkowo widoczna wtopka z moc膮 do bli偶y zdradza wiek u偶ytkownika, czego on osobi艣cie raczej wola艂by unikn膮膰. Takich problem贸w nie maj膮 u偶ytkownicy okular贸w progresywnych, kt贸re dzi臋ki temu, 偶e stale s膮 udoskonalane, ciesz膮 si臋 coraz wi臋ksz膮 popularno艣ci膮. Pomimo tego okulary progresywne, nawet te najlepsze, nie s膮 pozbawione niedoskona艂o艣ci i zwykle wymagaj膮 pewnego okresu adaptacji. Wynika on przede wszystkim z konieczno艣ci nauczenia si臋 jak z nich korzysta膰, aby zapewni膰 sobie dobre widzenie na wszystkie odleg艂o艣ci i we wszystkich kierunkach.

Osoby nosz膮ce wcze艣niej soczewki kontaktowe, kt贸re nie chc膮 z nich rezygnowa膰 w zwi膮zku z prezbiopi膮, cz臋sto korzystaj膮 jedynie z dodatkowych okular贸w do czytania lub si臋gaj膮 po soczewki wieloogniskowe. Jedn膮 z mo偶liwych tu opcji jest r贸wnie偶 monowizja, polegaj膮ca na tym, 偶e jedno oko zostaje skorygowane tak aby widzia艂o dobrze z daleka, a drugie z bliska. Monowizja w艣r贸d specjalist贸w ma zar贸wno zwolennik贸w, jak i zagorza艂ych przeciwnik贸w. Podobnie jest zreszt膮 w艣r贸d pacjent贸w, kt贸rzy do艣膰 cz臋sto nie chc膮 zaakceptowa膰 utraty widzenia stereoskopowego. Takich k艂opot贸w nie maj膮 u偶ytkownicy soczewek wieloogniskowych.

Dost臋pne obecnie na rynku mi臋kkie soczewki wieloogniskowe maj膮 praktycznie zawsze konstrukcj臋 symultaniczn膮. Jak wskazuje nazwa, konstrukcja ta zapewnia r贸wnoczesne widzenie obszar贸w dalekich, po艣rednich i bliskich. Soczewki te maj膮 budow臋 koncentryczn膮 i zwykle ich cz臋艣膰 peryferyjna przeznaczona jest do widzenia dalekiego, a w 艣rodku maj膮 one zmieniaj膮c膮 si臋 p艂ynnie moc, zapewniaj膮c膮 widzenie po艣rednie i bliskie. Niestety czasami rozwi膮zanie to mo偶e dawa膰 nieco nieostre widzenie. Mog膮 pojawia膰 si臋 duchy liter i efekt gwiazdy lub halo wok贸艂 藕r贸de艂 艣wiat艂a. Oczywi艣cie zjawiska te zwykle z czasem ulegaj膮 redukcji lub zanikowi. Oznacza to, 偶e widzenie symultaniczne, tak jak inne metody korekcji prezbiopii, wymaga okresu adaptacyjnego, kt贸ry mo偶e si臋 r贸偶ni膰 w zale偶no艣ci od typu soczewek. Kontaktowe soczewki progresywne maj膮 jedn膮 podstawow膮 przewag臋 nad okularami progresywnymi. Pozwalaj膮 na bardziej naturalne widzenie, bo nie wymagaj膮 od u偶ytkownika dostosowywania po艂o偶enia g艂owy i ca艂ego cia艂a do odleg艂o艣ci i miejsca obserwacji. Pozycja cia艂a jest po prostu bardziej naturalna.

Jednym z podstawowych mechanizm贸w u艂atwiaj膮cych adaptacj臋 do widzenia symultanicznego jest zjawisko t艂umienia obraz贸w powstaj膮cych na nie koresponduj膮cych obszarach siatk贸wek. Wszyscy na co dzie艅 korzystamy z tego zjawiska, tyle 偶e na mniejsz膮 skal臋. W zwi膮zku z tym, 偶e widzenie symultaniczne u艂atwione jest przy patrzeniu obuocznym.

Progresywne soczewki kontaktowe, podobnie jak te okularowe, ulegaj膮 sta艂emu rozwojowi. Przy ich tworzeniu, podobnie jak przy innych soczewkach, wykorzystuje si臋 najnowsz膮 wiedz臋 z wielu dziedzin, przy czym najistotniejsze wydaj膮 si臋 by膰 technologia produkcji i materia艂oznawstwo. Przy soczewkach wieloogniskowych nie mniej istotne jest poznanie r贸wnie偶 fizjologii oka i zmian, jakie w nim zachodz膮 wraz z wiekiem. Wieloletnie do艣wiadczenia i szeroka wiedza powoduj膮, 偶e dost臋pne s膮 coraz doskonalsze soczewki kontaktowe do korekcji prezbiopii. Obecne soczewki multifokalne 艂膮cz膮 w sobie oddychaj膮cy materia艂 na bazie silikonu z systemami nawil偶aj膮cymi, zapewniaj膮cymi d艂ugotrwa艂y komfort i innowacyjn膮 konstrukcj膮 umo偶liwiaj膮c膮 ostre, dok艂adne widzenie na wszystkie odleg艂o艣ci, bez wzgl臋du na wiek u偶ytkownika.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI


All right reserved by www.optyk.radom.pl