Optometrysta - Badanie Wzroku, Dopasowanie Okularów i Soczewek Kontaktowych
Logo optyk.radom.pl
Aktualnie przeglądasz
Strona Główna

Optometrysta - Badanie Wzroku, Dopasowanie Okularów i Soczewek Kontaktowych

Tytuł optometrysty uzyskuje się po studiach, po ukończeniu takiej uczelni przystępujemy do egzaminu po którym otrzymujemy tytuł . 

Optometrystą w Polsce może być osoba, która ukończyła studia wyższe i uzyskała tytuł magistra oraz ukończyła studia podyplomowe z optometrii obejmujące co najmniej 600 godzin kształcenia zawodowego. Lub osoba, która ukończyła studia wyższe i uzyskała tytuł magistra na kierunku fizyka w zakresie optometrii. Zawód optometrysty definiowany jest przez Międzynarodowe Porozumienie Optometryczne i Optyczne jako: „autonomiczny, nauczany i regulowany zawód należący do systemu ochrony zdrowia, a osoba wykonująca ten zawód praktykuje w zakresie badania refrakcji i zaopatrzenie w pomoce wzrokowe, a także diagnozowanie i właściwe postępowanie w przypadku choroby oczu oraz rehabilitacji układu wzrokowego”. Zatem pacjenci korzystający z badania u optometrysty mogą mieć pewność że, specjalista w gabinecie sprawdzi przeprowadzi dokładne badanie ostrości widzenia, określi wadę wzroku, a w razie potrzeby dobierze możliwie najlepszą korekcję, zarówno okularową jak i soczewkową. Całe badanie natomiast zostanie wykonywane zgodnie z obowiązującym standardem zalecanym przez Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki.

Nie jesteśmy lekarzami, nie stwierdzimy chorób oczu, nie przepiszemy kropli lub maści, lecz optometryści mogą wykonywać pełną diagnostykę funkcjonowania naszego układu wzrokowego – czyli czy oczy są ustawione prosto i czy pracują w odpowiedni sposób oraz określić poprawną korektę okularową . 

Optometryści upowżnieni są także do badania wzroku u dzieci co prawda nie mogą stosować kropli porażających akomodacje ale u dzieci starszych od 9-10 roku życia jesteśmy w stanie poprawnie skorygować wzrok , jeśli natomiast podczas badania stwierdzamy iż dziecko wymaga porażenia to odsyłamy do okulisty . 

Obecnie zamiast tych plansz-tablic stosowane są rzutniki testów, a w wersji najnowszej i najdokładniejszej monitory LCD.

Monitory LCD umożliwiają wykorzystanie podczas badania wzroku niezliczonej ilości testów w tym barwnych, o różnym poziomie kontrastu oraz polaryzacyjnych. Dzięki temu oprócz ostrości wzroku wykrywać i oceniać możemy ustawienia oczu, tłumienia, niedowidzenia, wrażliwość na kontrast, różnice widzenia między oczyma w różnych warunkach i wiele, wiele innych. Oczywiście warunkiem jest użycie zestawu urządzeń czyli foroptera z monitorem. 

Taki zestaw jest w naszym gabinecie OPTYK Nowakowie ul.Witolda 6/8 (w rogu w pawilonach ) 483631546 

Jeżeli więc zależy nam na najlepszym badaniu i kompleksowej ocenie wzroku to wybór jest prosty czyli gabinet z foropterem elektronicznym łączącym się z monitorem LCD. Mówiąc kolokwialnie jedno urządzenie bada a drugie wyświetla testy, ale muszą działać razem. I tak na marginesie, jeżeli myśli się o dobrych soczewka lub okularach np. progresywnych, których produkcja oparta jest na skomplikowanych obliczeniach matematycznych a obróbka wykonywana w specjalistycznych laboratoriach to jakie badanie wybrać, żeby widzieć ? ... teraz już wiadomo.

jakich testów można się spodziewać?

Tradycyjna tablica z literami to absolutna podstawa. Gdy pacjent je czyta, sprawdzamy jego ostrość wzroku, najważniejszy parametr potrzebny do prawidłowego określenia mocy okularów korekcyjnych. Wielokrotnie w czasie badania prosimy pacjenta, żeby przeczytał określony rząd liter, dzięki czemu mamy pewność, że uściślana korekcja poprawia widzenie.

 

tablice do astygmatyzmu:

Dla części pacjentów zaskoczeniem jest pojawienie się testów „tarczy zegara” i „solniczki”. Są to testy, którymi badamy obecność i wartość astygmatyzmu – wady wzroku związanej najczęściej z nieco niesferycznym kształtem rogówki. W przypadku tych badań specjalista może pokazywać wielokrotnie różne położenia soczewek i pytać, w którym z dwóch prezentowanych obraz ten jest lepszy, bardziej okrągły lub bardziej wyraźny.

 

 

jednym z testów jest tablica z cyframi/literami czerowno zielona: 

test czerwono-zielony. Jest to test, za pomocą którego uściślana jest moc sferyczna soczewek korygujących. Warto zaznaczyć, że ten test jest wykonywany w ciemności, dlatego za każdym razem, gdy mam go użyć, muszę zgasić światło. Czasem wykonuję go nawet 3-4 razy na każde oko, więc należy liczyć się z tym, że światło będzie migotać, a część badania spędzimy w ciemności.

 

 

U pacjentów po 40 roku życia można sprawdzić, czy już potrzebują okularów do czytania i o jakiej mocy. Jeśli nasz wzrok nie spełnia norm lub wykazujemy jakieś niepożądane objawy, to diagnostykę można rozszerzyć o pełne badanie funkcji wzrokowych. Niektóre gabinety wyposażone są również w możliwość badania widzenia przestrzennego stereoskopowego , rozróżniania barw, sprawdzania stanu zdrowia powiek i przedniej części oka, oraz jakości i stabilności filmu łzowego.

poczytaj o starczowzroczności tutaj :

https://optyk.radom.pl/starczowzrocznosc-(presbiopia)

 

Część optometrystów również dopasowuje soczewki kontaktowe. Wówczas poza badaniem pod kątem refrakcji powinno się sprawdzić, czy powierzchnia oka nadaje się do aplikacji soczewki, a po jej nałożeniu ocenia się, jak soczewka leży, czy odpowiednio się rusza, czy nie jest za duża bądź za mała.

 

oczywiście wyżej wymienione testy to testy podstawowe, w razie potrzeby optometrysta wprowadza inne 

GABINET OKULISTYCZNY: Witolda 6/8 (w rogu w pawilonach) Radom OPTYK Nowakowie 

zapraszamy codziennie na badania wzroku od 9:30 do 17:00

badanie wzroku przy zakupie okularów jest bezpłatne 

tel 483631546 lub 600399993  

 

chciałbyś dowiedzieć się o soczewkach kontaktowych, poznać naukę zakładania i ich ściągania, zajrzyj tutaj:

https://optyk.radom.pl/jak-zakladac-soczewki-kontaktowe-krok-po-kroku

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI


All right reserved by www.optyk.radom.pl